Paulo Coelho "Byc jak plynaca rzeka"Z czym kojarzy się Coelho? Ostatnio ze śmieszkowymi memami, które widzimy na każdym kroku w internecie. Kupując tą książkę w biedronce za 9,90 też wyczuwałam lekki powód do śmiechu, ale i ekscytację bo przecież coś w tym człowieku musi być, że jest taki znany (no wow). Tak w wieku 18 lat po raz pierwszy zetknęłam się z najprawdopodobniej największym poetą XXI wieku. I nie żałuję.


Nie ukrywam, że czytając tą książkę starałam się skupić jak najmocniej,  może na maturę się przyda. Przyda się na pewno, bo jest tam mnóstwo motywów, opowieści łatwo zapadających w głowę i aluzji literackich. Ale nie o tym.

Książkę przeczytałam prawie jednym tchem, pewnie ze względu na 1-2-3 stronnicowe, krótkie,  filozoficzne opowiadania żywcem wyciągnięte z życia autora. Niektóre są zabawne, skłaniające do refleksji inne mają zabarwienie moralne, ale każda opowieść zawiera to samo: ważny przekaz na koniec, który potrafi mocno dać do myślenia. Spojlerować nie chcę, ale opowiadania typu "o kromce chleba" zaskakują zwrotem toku myślenia przez co możemy odnieść wrażenie, że Coelho po prostu robi sobie z nas jaja. Bo -nie ukrywając- czasem robi, wcześniej nie zdarzyło mi się uśmiechać do książki podczas czytania. :)


Język książki jest prosty w porównaniu np. z "Alchemikiem", więc zachęcam do przeczytania nawet ludzi z gimnazjum, bo serio, można z tej książki wyciągnąć więcej wartości niż z "50 twarzy Grey'a", na maturze się przyda, ale w życiu też pomoże w zadaniu sobie pytań stricte moralnych. Polecam! :)

A może ktoś już czytał?
Jak odczucia? 

Komentarze

Karolinaa pisze…
Ja nie czytałam tej książki, ale recenzja brzmi bardzo interesująco.
Możliwe, że w najbliższym czasie ją przeczytam.
z-pasja-w-obiektywie.blogspot.com
Pau lina pisze…
Ja jestem w trakcie czytania :) Oprócz alchemika polecam jeszcze czarownicę z portobello i zdradę. Obie nieco inaczej pisane niż alchemik, ale warte przeczytania.
Pozdrawiam
i zapraszam http://www.paulinepisze.pl
Maadzik pisze…
Znam autora książki, jednakże nigdy jej nie czytałam :D Muszę się za nią zabrać, bo wydaje się być bardzo ciekawa.

Buziaki :* ZYCIEDLAPASJI
Naczos pisze…
Nie słyszałam o tej książce, nie przepadam zbytnio za czytaniem , ale wydaję się bardzo ciekawa ;) Zapraszam na nowy, dzisiejszy post : http://natikooo.blogspot.com
Nie czytałam, ale mam kalendarz Paula i jestem zakochana w cytatach.

http://aaleksm.blogspot.com
twoimioczami pisze…
Nie czytałam, a zbieram się już długo.. Podobno genialna ksiazka:) zapraszam na : twoimioczami.blogspot.com - nowy wpis..:)
Nie czytałam tej książki jeszcze, ale może kiedyś.
Ja lubię Coelho i nie rozumiem tych podśmiechujek na temat jego twórczości. Pozdrawiam i zapraszam do przeczytania jednego z najważniejszych postów na moim blogu: http://szeptyduszy.blog.onet.pl/2016/03/04/wloclawianin-walczy-z-guzem-mozgu-potrzebuje-naszej-pomocy/
Domcia Domi pisze…
Nie czytałam, ale jak tylko zauwaze te książkę, to ja nabede :) ciekawa recenzja zachęcająca do przeczytania tej książki ;)
Pozdrawiam Domii-Nika
http://jestesbochcesz.blogspot.com/?m=1
Uważam, że warto jest przeczytać chociaż jedną taką książkę w swoim życiu, a nuż coś zmieni :)
Muszę się w końcu zebrać i to przeczytać, dzięki za polecenie :)
Wydaje się ciekawa i taka jest, polecam :)
Może kiedyś się przełamiesz. :)
Tak, jego cytaty potrafią wejść na psychikę :)
Nie czekaj tylko czytaj! :)
Żeby brać go na serio trzeba poznać się z jego twórczością, no niestety internety robią swoje :)
Dziękuję i polecam się na przyszłość :)

Popularne posty