Pamietniki Oswiecimskie

 Jedna z tych lektur do których trzeba dorosnąć, aby pojąć ogrom cierpienia ludzkiego i emocji, które kierują nami podczas czytania. Książkę kupiłam w 3 gimnazjum jako "pamiątkę" z wycieczki. Kupiłam żeby była, bo może kiedyś będzie chciało mi się ją przeczytać. Sięgnęłam po nią po trzech latach i pomimo, że ryczałam przy niej nie raz- nie żałuję. "Pamiętniki Oświęcimskie 26" to jedna z książek z teraz już około 30 tomowej serii wydawanej cyklicznie od 1957 roku. Jest to seria zeznań naocznych świadków, wspomnień byłych więźniów oraz protokołów niemieckich żołnierzy. Część 26, którą posiadam zawiera informacje na temat narodowości SS'manów, podobozach w Auschwitz, więziennej straży pożarnej oraz początków deportacji Żydów z zamieszkałych przed wojną terenów. W innych tomach Pamiętników znajdziemy również opisy sytuacji dzieci w obozach koncentracyjnych, rolę kobiet w obozowych laboratoriach, eksperymenty na ludziach, wyznania byłych więźniów, tajemnice niemieckich zbrodniarzy wojennych...

Jeżeli ktoś znosi ogromną ilość dat, miejscowości i szczegółów z tym związanych oraz nie boi się mrożących krew w żyłach zdjęć to bardzo zachęcam do przeczytania chociaż najcieńszej wersji i konfrontacji samego siebie z historią, która dla każdego człowieka powinna być nauką chroniącą od powtórki z historii. 
"Historia się nie powtarza, historia się rymuje" ~Mark Twain

Komentarze

Jak ja kocham historyczne książki, szczególnie poświęcone drugiej wojnie światowej i zagładzie żydów. Nigdy nie słyszałam o tej serii, ale na pewno po nią sięgnę.
Pozdrawiam,
nahumanie.blogspot.com
typical girl pisze…
Bardzo wciągają mnie książki właśnie o takiej tematyce, typowo na faktach więc mam nadzieje, że i ta książka znajdzie się w moich rękach. Co do Oświęcimia to od dawna planuje się tam wybrać i sprawdzić, czy faktycznie to miejsce aż tak mną wstrząśnie jak wszyscy mówią.
typicalgr.blogspot.com
A więc bardzo serdecznie polecam! :)
Wstrząśnie na pewno. Myślałam że jestem twarda babka i mnie to nie ruszy, a wyłam jak nigdy. Pomimo wszystko polecam, to jest miejsce do którego każdy z nas powinien pojechać chociaż raz w życiu :)

Popularne posty